streda 16. júna 2010

"Superman" Sulík - SaS

Superman patrí medzi najznámejšie komiksové postavičky. Správny "chlapík" zo zaniknutej planéty Krypton bojujúci proti zlu a zachraňujúci svet. Tak trochu gnostická emanácia sublimujúca čiastočne z amerického sna. A napriek tomu v zásade pozitívna a prezentujúca staré dobré meštiacke cnosti: vernosť jednej žene (k pôvabnej Lois Lane), pracovitosť, skromnosť, obetavosť, etc.

Predvolebný manažment politickej strany (podnikateľskej skupiny?) S(a)S navliekol do jeho hrdinského odevu svojho predsedu Richarda Sulíka (pragmatika spolupracujúceho v minulosti s Miklošom, či Počiatkom). Od hrdinského komiksu sme sa tak ocitli priamo v politickej karikatúre. Sulík je totiž skutočne tou najlepšou paródiou na komiksového hrdinu. Z bilboardov, ktoré budú postupne blednúť ako predvolebné sľuby politických strán sa na nás pozerá úplný protiklad cností, ktoré prezentuje Kryptoňan s veľkým S na prsiach. A to nielen od fyzického zjavu (vypelichaný Sulík pôsobí celým svojim zjavom ako nepodarený grafický omyl z ultrarovnostárskej kresličskej dielne), ale najmä skrze porovnanie morálny profil, ktorý sa pred nami zobrazuje. Stelesnenie cnosti nahradil predstaviteľ zvrhlosti a meštiackej bezhodnotovej reality.

Žiaden Superman, iba Sulík. Len večný návrat toho istého - "Superman" Sulík je len opakovaním kresleného ejakulátu z predchádzajúceho bilboardu pred ktorým sa každý slušný človek odvráti.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára