štvrtok 20. januára 2011

K prenasledovaniu katolíkov


Kristove prisľúbenia na tomto svete často neznejú na prvé počutie príliš lákavo. Slová ako "svet Vás bude nenávidieť", "kto nevezme na seba každý deň svoj kríž a nenasleduje ma, nie je ma hoden", či "nie pokoj som priniesol" znejú v dobe apostázy a všeobecného pôžitkárstva príliš tvrdo (kto to má počúvať).

Nasledovanie Krista v časnom svete veru nie je životom v telesných pôžitkoch a radostiach. A platí o jednej z obzvlášť významných ciest ku Kristovi, cesta po ktorej ho nasledujeme až do krajnosti - keď pre vieru ideme na smrť. Právom si Cirkev práve mučeníctvo tak váži a berie ho ako jednu z ciest do nebeského kráľovstva. Celý sa obetovať pre Krista aké je to krásne (hoc nie ľahké).

Mnohí katolíci vo svete dnes (ako v minulosti) zakúšajú ohrozenie na živote pre svoju vieru, ktorú povýšili i nad vlastný život. Nám, ktorím nehrozí (aspoň zatiaľ), že nás s rodinou i priateľmi možno už zajtra zlikvidujú sa o tom samozrejme ľahko diskutuje, píše, atď. Naši katolícki bratia stoja zoči-voči smrti a my dúfame, že aspoň o ten ťažký život, ktorý v krajinách kde je naša viera krvavo i nekrvavo prenasledovaná neprídu. Modlíme sa za nich a vieme, že to je najviac, čo pre nich ťažkých chvíľach môžeme urobiť. Vedomie, že v prípade mučeníckej smrti ich Kristus odmení mierou vrchovatou je pre nás najvyššou útechou.

No napriek tomu, že stojíme pri nich a modlíme sa za ich život nepodliehame liberálnej naivite. Neutiekame sa k bludu náboženskej slobody, ani nevyčítame islamu (alebo inému falošnému náboženstvu), že sa nedrží predstáv demoliberálnej protikresťanskej a post-západnej spoločnosti. Liberálne formy angažovanosti (hoc si samozrejme vážime tých, ktorí sa zúčastnili zhromaždení na podporu prenasledovaných kresťanov) sú nám cudzie a neverím, že na prenasledovanie katolíckych veriacich tam kde sa to deje budú mať zmierňujúci vplyv. V každom prípade vyjadrenia okolo toho celého jedno za druhým preukazujú vnútornú liberálnu matricu (odkazujúc islamským krajinám, že ich hlavným problémom je, že sa nesekularizovali).

Reálne riešenia už zahynuli, možno niekde pre Nikopole. O to menej však veci pomôžu falošné rezolúcie EÚ, výron tradičnej papierovej byrokratickej pseudovojny proti prenasledovaniu kresťanov. Nakoľko v konečnom dôsledku nie je nepravdepodobné, že v budúcnosti budú verní katolíci vystavení opäť krvavému prenasledovaniu i v Európe dúfame, že katolíci v iných krajinách sa budú modliť predovšetkým za našu odvahu prijať túto mučenícku korunu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára